Aktywni w Regionie dla seniorów kultury i sportu - podsumowanie rocznej działalności fundacji

W 2014 roku do Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w Regionie wpłynęło ponad 210 wniosków, z których blisko 51 otrzymało wsparcie o łącznej wartości około 340 tys. złotych.  Najwięcej grantów przyznano w obszarze kultury i ochrony zabytków oraz sportu.  Znaczące wsparcie Fundacja przeznaczyła też na działania związane z aktywizacją seniorów. Biorąc pod uwagę również własne akcje społeczne Fundacji, Aktywni w Regionie udzielili w 2014 roku wsparcia o wartości 615 tys. złotych.

W dniu 17 grudnia podczas  uroczystej Gali w Górażdżach, Fundacja podsumowała  całoroczny dorobek i zaprezentowała  najciekawsze zrealizowane przy jej wsparciu projekty. Była  to także okazja do omówienia akcji własnych Fundacji, między innymi zakończonego sukcesem Programu  „Pokolenie Plus” oraz Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Górażdże.

W spotkaniu wzięli  udział: przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych,  przedstawiciele Fundatorów, czyli zarządów spółek Grupy Górażdże, członkowie Rady Programowej oraz beneficjenci Fundacji - przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych i instytucji.

Kogo wsparli Aktywni w Regionie?

W 2014 roku wiodącym obszarem działalności Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie była aktywizacja osób starszych na obszarach wiejskich województwa opolskiego.  W ramach programu grantowego 2014 udzielono wsparcia kilku gminom i organizacjom pozarządowym na realizację projektów o tematyce senioralnej. Dofinansowanie otrzymała m.in. gmina Prószków oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wójcice, które z grantów przyznanych przez Fundację sfinansowały zakup siłowni zewnętrznych przeznaczonych dla osób starszych. Fundacja patronowała też Plebiscytowi organizowanemu na łamach Nowej Trybuny Opolskiej pt. „Pokolenie Plus”, fundując nagrody jego laureatom w kategorii „Gmina przyjazna seniorom” i „Organizacja pozarządowa przyjazna seniorom”.   
Najważniejszym projektem w tym obszarze była jednak własna inicjatywa Fundacji, organizowana pod hasłem „Pokolenie Plus”. 3-miesięczny program, realizowany od 1 sierpnia do 30 października br. był adresowany do osób powyżej 60. roku życia, zamieszkujących 10 miejscowości sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże na terenie powiatu krapkowickiego, opolskiego i nyskiego. Udział w projekcie był bezpłatny. Zakres projektu obejmował realizację działań sprzyjających poprawie jakości życia osób starszych m.in. poprzez wspieranie i upowszechnianie aktywności fizycznej, promocję zdrowego stylu życia, organizację warsztatów twórczych oraz zajęć z obsługi komputerów. Fundacja organizowała spotkania z prawnikami, podczas których można było skorzystać z bezpłatnych porad prawnych w zakresie prawa spadkowego, jak również spotkania z przedstawicielami Policji na temat prewencji w zakresie przestępczości wobec osób starszych. W projekcie uczestniczyło 130 osób.  Bezpłatne zajęcia odbywały się raz w tygodniu w czterech miejscowościach  (Malnia, Chrząszczyce, Wójcice, Malerzowice).

W trosce o kulturę, zabytki i sport

W obszarze kultury największy grant otrzymało Stowarzyszenie „Opolskie Lamy” na organizację 12. edycji Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”. Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie już po raz trzeci wsparła finansowo to jedno z najważniejszych w regionie wydarzeń artystycznych.
Z pomocy finansowej Fundacji skorzystało też Gminne Centrum Kultury w Gogolinie, które w tym roku otrzymało dotację na organizację koncertów fortepianowych.
Tegoroczne działania Aktywnych w Regionie koncentrowały się również na ochronie zabytków lokalnej architektury. Dofinansowanie przyznano m.in. na renowację barokowego klasztoru Św. Franciszka z Asyżu w Głogówku oraz zabytkowych organów w kościele w Gogolinie.
W obszarze sportu dofinansowanie otrzymało 10 klubów i instytucji sportowych. Największą dotację przyznano Stowarzyszeniu Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy im” z Lewina Brzeskiego. Grant został przeznaczony na organizację tegorocznych Międzynarodowych Zawodów Osób Niepełnosprawnych.

„Aktywni i Pomocni” dla społeczności

Organizując Program Wolontariatu Pracowniczego „Aktywni i Pomocni”, Fundacja postanowiła wesprzeć działalność społeczną pracowników Grupy Górażdże, oferując im dofinansowanie i pomoc organizacyjną w realizacji autorskich pomysłów na działalność wolontariacką. Na wsparcie Fundacji mogły liczyć najciekawsze inicjatywy zgłoszone przez pracowników, skierowane zarówno do osób fizycznych, jak i stowarzyszeń, placówek oświatowych czy instytucji publicznych.
Pracownicy Górażdży zrealizowali już m.in. projekt popularyzujący turystykę górską (wycieczki i prelekcje) dla dzieci ze świetlic środowiskowych w Strzelcach Opolskich; cykl turniejów szachowych dla dzieci ze szkół i świetlic środowiskowych na terenie Zabrza oraz     akcję świąteczną z pieczeniem i zdobieniem pierników na terenie Domu Dziecka w Skorogoszczy. W trakcie realizacji jest kilka innych projektów, a wśród nich m.in. cykl zajęć edukacyjnych „Zrób to sam” z zakresu robotyki i modelarstwa, rozwijający zainteresowania politechniczne wśród dzieci i młodzieży na terenie Dąbrowy Górniczej.
Pracownicy Górażdże zaangażowani w Program Wolontariatu „Aktywni i Pomocni musieli się wykazać nie tylko dobrym sercem i zaangażowaniem, ale też pomysłowością. Każdy ze zgłoszonych  pomysłów mógł liczyć na dofinansowanie w kwocie 3 tys. zł.

fundacja_gala02.jpg.

fundacja_gala01.jpg.

fundacja_gala03.jpg.