Opolskie Fit - Aktywni w trosce o zdrowie

Biorąc pod uwagę alarmujące dane statystyczne dotyczące otyłości i nadwagi wśród mieszkańców Opolszczyzny Fundacja GÓRAŻDŻE-Aktywni w Regionie zainicjowała we wrześniu 2012 r. program, którego celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na skalę tego problemu i podjęcie szeregu działań i akcji edukacyjnych  popularyzujących zdrowe odżywianie i aktywny styl życia.  Mieszkańcy województwa mogli m.in. skorzystać z bezpłatnych zajęć ruchowych (zumba, aqua aerobic, cross fit), wykładów prowadzonych przez lekarzy, naukowców i dietetyków, a także wziąć udział w konkursie kulinarnym Kuchnia Opolska Light.

Aktywni zawsze w formie
W ramach 2-miesięcznego Programu, na terenie klubów i organizacji sportowych współpracujących z Fundacją Górażdże, zorganizowano cykl otwartych zajęć dla mieszkańców Opolszczyzny, m.in. Zumba w Sali Klubu Sportowego Budowlani, Aqua Aerobic na Basenie w Krapkowicach, zajęcia pod hasłem „Zdrowy kręgosłup” w Hali Sportowej im. Blautów w Gogolinie oraz zyskujący na popularności Cross Fit w Klubie Valkyria Opole.

Ponadto 21 września w Parku Nadodrzańskim na wyspie Bolko Fundacja zorganizowała piknik plenerowy, promujący aktywny styl życia i zasady zdrowego żywienia. Bogaty program wydarzenia z udziałem lekarzy, dietetyków, sportowców obejmował m.in.: pokazy i zajęcia fitness (zumba, cross fit, nordic walking, rajd rowerowy), porady dietetyczne z wykorzystaniem analizatorów masy ciała, pokazy kulinarne (degustacja zdrowych, niskokalorycznych dań), konkursy, stoiska ze zdrową żywnością, stoiska ze sprzętem sportowym (kije Nordic Walking, pulsomierze, itp.). Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Prezydenta Miasta Opole.

Programowi towarzyszyły działania eduakcyjne obejmujące cykl wykładów poświęconych zasadom zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia prowadzonych w Filharmonii Opolskiej oraz publikacje i cykl artykułów na łamach Nowej Trybuny Opolskiej . Partnerami tej części Programu był LUX MED oraz Instytut Dietetyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Kuchnia w wersji light
Ciekawym elementem kampanii będzie z pewnością Konkurs Kulinarny Kuchnia Opolska Light (Przysmaki Opolszczyzny w wersji light) na najciekawsze przepisy niskokalorycznych dań. Mają one być inspirowane śląską kuchnią regionalną i kresową, ale opracowane w wersji niskokalorycznej. Przepisy nadsyłane przez Opolan przez kilka tygodni będą publikowane na łamach NTO, a akcja zakończy się wydaniem książki kucharskiej zawierającej najlepsze przepisy opolskiej kuchni w wersji light. Degustacja dań przygotowanych wg najciekawszych przepisów odbędzie się podczas Gali podsumowującej roczną działalność Fundacji w 2013 r.

Opolska Gmina fit
W ramach programu Opolskie Fit - Aktywni w trosce o zdrowie odbył się także konkurs adresowany do wszystkich gmin województwa opolskiego na propagowanie aktywności fizycznej.
Jego celem było wyłonienie gminy z terenu Województwa Opolskiego, która zdaniem mieszkańców regionu najlepiej realizuje zadania z zakresu popularyzacji aktywności fizycznej i promocji zdrowego trybu życia, zrealizowała najwięcej inwestycji w obszarze infrastruktury sportowej w latach 2012 - 2013. Plebiscyt wygrała gmina Zawadzkie, której Fundacja Górażdże wręczyła czek w wysokości 15 tys. złotych na zakup sprzętu sportowego.