Górażdże dla środowiska, nauki i kultury

W ramach Programu Grantowego 2013 do Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie wpłynęło 158 wniosków. Spośród nich aż 39 projektów uzyskało wsparcie o łącznej wartości 317 tys. złotych. Najwięcej grantów przyznanych zostało w obszarze nauki i edukacji - są to głównie projekty związane z ochroną środowiska i bioróżnorodności. Wsparcie otrzymają także projekty w dziedzinie sportu, kultury oraz rozwoju i promocji regionu.

W tym roku Fundacja udzieliła wsparcia 11 instytucjom i organizacjom pozarządowym realizującym wartościowe projekty edukacyjne i naukowe z zakresu ochrony środowiska. Dofinansowanie otrzymało m.in. Śląskie Stowarzyszenie Ornitologiczne, które realizuje projekt ochrony ptaków gniazdujących na wyspach Jeziora Nyskiego. Z grantu Fundacji sfinansowane zostaną przede wszystkim działania mające na celu poprawę warunków lęgowych kolonii rybitw i mew, które gniazdują na obszarze objętym programem Natura 2000. Projekt przewiduje też zajęcia edukacyjne dla uczniów z okolicznych szkół oraz przygotowanie tablic informacyjnych. Studenckie Koło Hydrologów z Uniwersytetu Opolskiego otrzymało natomiast dofinansowanie na przeprowadzenie badań jakości wody w Jeziorze Nyskim.

Po raz kolejny Fundacja Grupy Górażdże przyznała także grant na sfinansowanie badań paleontologicznych na terenie wykopalisk w Krasiejowie, prowadzonych przez naukowców z Zakładu Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego. W ramach projektu edukacyjnego „Wakacje z Dinozaurami” studenci i uczniowie szkół średnich uczestniczą w pracach terenowych, których celem jest poszukiwanie, wydobywanie i preparowanie skamieniałości ze stanowiska dokumentacyjnego TRIAS w Krasiejowie.

Ze wsparcia Fundacji korzystają nie tylko instytucje województwa opolskiego – jeden z grantów przyznany został Fundacji Śląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Za otrzymane pieniądze Towarzystwo zorganizuje projekt pod hasłem „Park dobrych emocji”, w ramach którego na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie (dawny Park Kultury i Rozrywki) we wszystkie sierpniowe i wrześniowe weekendy odbędą się Ekologiczne Warsztaty Artystyczne.

W trosce o kulturę

W obszarze kultury największy grant o wartości 30 tys. złotych otrzymała Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Realizowany przez nią projekt o nazwie „Klasycy sztuki współczesnej cz. I” obejmuje cykl działań edukacyjnych w zakresie kultury wizualnej na przykładzie wystawy Jerzego Nowosielskiego. Znaczące wsparcie otrzymały także uznane w regionie przedsięwzięcia artystyczne, takie jak doceniony po raz drugi XI Festiwal Filmowy organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz 22 Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST 2012.

Aktywni w Regionie dla Sportu i kultury fizycznej

W obszarze sportu dofinansowanie otrzymało 9 klubów i instytucji sportowych. Dzięki dużemu grantowi, który trafił do Klubu Środowiskowego Judo AZS Opole, wsparcie otrzyma trójka utalentowanych zawodników. Znaczącą dotacje przyznano także Wojewódzkiemu Zrzeszeniu LZS w Opolu na realizację publikacji pt. „Opolscy olimpijczycy”, przybliżającej sylwetki mistrzów olimpijskich pochodzących z naszego regionu. Fundacja wsparła również organizację II Międzynarodowego Turnieju Zapaśniczego im. Henryka Wołoszyna oraz kilka projektów dotyczących piłki nożnej (organizacja szkoleń sportowych dla dzieci i młodzieży).

Fundacja dla zdrowia

W obszarze działań charytatywnych największy grant w wysokości 50 tys. złotych otrzymał Szpital Wojewódzki w Opolu SPZOZ, który przyznane środki przeznaczy na doposażenie oraz modernizację Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej. Realizacja projektu przyczyni się w sposób znaczący do poprawy jakości leczenia pacjentów hematologicznych z województwa opolskiego.




Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie działa od początku 2012 roku. W okresie półtora rocznej działalności dofinansowała już 107 projektów na łączną kwotę 1,2 mln złotych.
Jej założycielami są trzy spółki wchodzące w skład Grupy Górażdże: Górażdże Cement SA, Górażdże Kruszywa sp. z o.o. i Górażdże Beton Sp. o.o. Celem powołania Fundacji jest stałe wspieranie lokalnych społeczności, mieszkańców miast i gmin, na terenie których prowadzą swoją działalność Fundatorzy czyli spółki Grupy Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców województwa opolskiego oraz gmin sąsiadujących z Górażdże Cement SA.