Bardzo „Aktywni w Regionie”. Fundacja Górażdży dla Opolszczyzny!

Wyjątkowe wydawnictwo muzyczne „Poszła Karolinka do Gogolina” w interpretacji gwiazd polskiej estrady m.in. Urszuli Dudziak czy Pawła Kukiza i słowem wstępnym Krystyny Czubówny, brodzik dla dzieci na pływalni w Krapkowicach oraz wsparcie Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym – to tylko niektóre z projektów zrealizowanych w drugim roku działalności Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie” wspierającej rozwój Regionu i aktywność jego mieszkańców. Łączna kwota wsparcia beneficjentów wyniosła 280 tys. zł. 31 maja zakończył się nabór do tegorocznej edycji programu grantowego. To dobry moment, by podsumować dotychczasowe działania Fundacji.

Karolinka w nowym wydaniu 

Dzięki wsparciu Fundacji udało się zrealizować m.in. kampanię społeczno-kulturalną Gminy Gogolin „Dokąd idziesz Karolinko”. Właśnie ukazała się płyta muzyczna z wiązanką różnorodnych, barwnych interpretacji pieśni o Karolince. Na krążku, opatrzonej hejnałem Gogolina oraz słowem wstępnym, przeczytanym przez Krystynę Czubównę, znalazło się osiem interpretacji pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”. Wśród wykonawców znaleźli się: Urszula Dudziak, Paweł Kukiz, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, prof. Maria Pomianowska, Krzysztof Herdzin Trio, zespoły „Silesia”, „Take Style” oraz Zespół Rozrywkowy Rozgłośni Opolskiej pod dyr. Edwarda Spyrki.
Poza wydaniem płyty kampania obejmuje m.in. cykl debat, publikacji i wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego projektu, który dobrze wpisuje się w misję naszej Fundacji, w obszar działań mających na celu promocję naszego Regionu oraz kultywowanie lokalnej kultury i tradycji – mówi Urszula Proszowska, prezes Fundacji Górażdży Aktywni w Regionie.

Na ratunek Gackowi

Ze wsparcia Fundacji korzystają nie tylko społeczności lokalne województwa opolskiego. Jednym z projektów z zakresu ekologii jest ochrona kolonii Nocka dużego na terenie województwa łódzkiego w miejscowości Parzniewice, położonej w pobliżu kopalni kruszyw Pawłów należącej do Grupy Górażdże. Na poddaszu kościoła w tej miejscowości ulokowała się jedna z największych kolonii nietoperzy w środkowej Polsce. Liczebność niektórych gatunków nietoperzy spadła w Polsce ciągu ostatnich 40 lat o około 90 % i jak pokazują statystyki są one jedną z najbardziej zagrożonych wymarciem grup ssaków.
Za pieniądze Fundacji wyremontowano i zabezpieczono poddasze Kościoła, co przyczyniło się do poprawy warunków niezbędnych do zachowania siedliska Nocka dużego w kościele w Parzniewicach Dużych na kolejne lata. W 2012 roku wielkość kolonii oszacowano na ok. 500 samic (do 1000 szt. z młodymi).

Fundacja dla sportu i zdrowia

Fundacja Aktywni w Regionie kontynuuje wspieranie działań sportowo–rekreacyjnych mieszkańców Opolszczyzny. Dzięki pomocy Fundacji Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krapkowicach kończy budowę brodzika dla dzieci na krapkowickiej pływalni „Delfin”. Już pod koniec czerwca miejscowe dzieci będą mogły korzystać z tego nowego obiektu, którego budowa została w połowie sfinansowania z grantu przyznanego przez Fundację Górażdże.
Ponadto na terenie Krapkowic Fundacja wsparła organizację XXI edycji Ulicznego Biegu Krapkowickiego oraz rajd rowerowy szlakiem zabytków sakralnych na Górę Świętej Anny.
W obszarze działań charytatywnych znaczące wsparcie otrzymała Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Dofinansowanie zostało przeznaczone na wyposażenie Ośrodka Wczesnej Interwencji dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością. Ośrodek obejmie kompleksową opieką diagnostyczną i rehabilitacyjną dzieci od okresu niemowlęcego.

Fundacja dla nauki

Wśród propozycji edukacyjnych dofinansowanie Fundacji uzyskał Uniwersytet Opolski, na organizację kilku wydarzeń w ramach „XI Opolskiego Festiwalu Nauki”. Fundacja wsparła m.in. warsztaty popularyzujące nauki ścisłe: „Chemia w domu”, szereg eksperymentów pokazowych pod hasłem „impresje świetlne” (m.in. zastosowanie noktowizorów) oraz pokazy i wykłady multimedialne dotyczące ciekawostek astronomicznych. Dofinansowanie przyznano też na organizację Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Dziedzictwie Kulturowym Śląska Opolskiego dla szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którego inicjatorem był Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa UO.